Udar mózgu to jedna z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności w Polsce. Każdego roku w naszym kraju notuje się około 60-80 tys. nowych przypadków udaru.
W odpowiedzi na potężne wyzwanie, związane przede wszystkim z dostępnością i organizacją holistycznej opieki medycznej nad tą grupą pacjentów, nasz Szpital wdraża nowoczesny program koordynowanej opieki nad pacjentami po udarze mózgu – KOS-Udar.
KOS-Udar to program zainicjowany w Oddziale Klinicznym Neurologii i Epileptologii, pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Urszuli Fiszer we współpracy z Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Piotra Jankowskiego.
Głównym celem KOS-Udar jest poprawa rokowania, zwiększenie dostępności do rehabilitacji oraz kompleksowe wsparcie chorego na każdym etapie powrotu do zdrowia poprzez zapewnienie pacjentom ciągłości leczenia w jednej placówce.
Integralną częścią programu będą regularne konsultacje, nie tylko neurologiczne, ale także internistyczne oraz kardiologiczne, które pozwalają na kompleksową ocenę stanu ogólnego pacjenta. Ścisła współpraca neurologów z internistami i kardiologami umożliwi skuteczniejsze zarządzanie ryzykiem ponownego udaru i lepszą skuteczność terapii. Pacjenci objęci opieką koordynowaną szybciej i w większym zakresie odzyskują sprawność, rzadziej wymagają rehospitalizacji i są lepiej przygotowani do funkcjonowania po opuszczeniu szpitala. Wskazuje na to skuteczność programów wdrożonych już w naszym Szpitalu, takich jak: PROSENIOR 65+, Program Specjalistycznego Leczenia Otyłości – SLOT. Model koordynowanej, kompleksowej opieki sprawdził się również w programach takich jak KOS-zawał, czy też KOS-BAR.
Z radością czynimy kolejny krok milowy w holistycznej opiece nad pacjentem.